Delfini ludzie

„Wśród rosnącej liczby ludzi w kulturze zachodniej, którzy czują się wezwani przez delfiny, są tacy, którzy uważają się za delfiny w ludzkiej postaci. To przekonanie, nawiązujące do tradycji rdzennej ludności, pojawia się obecnie nawet wśród dzieci, a niektóre z nich uświadamiają sobie swoje waleniowe powiązanie poprzez sny. Jeremy Taylor, profesjonalny świadomy śniący, należy do osób, które zauważyły, że delfiny coraz częściej pojawiają się w snach dzieci. „Spotkałem pewnego młodego chłopca, który tak często śni o delfinach, że jest przekonany, że jest wcielonym delfinem, który powrócił w ludzkiej postaci, aby coś zrobić z dziesiątkowaniem przez ludzi populacji dzikich delfinów” – powiedział mi Taylor.”1

U Indian Chumash, USA, mitologia stworzenia tego plemienia opowiada o tym, jak jego przodkowie przywędrowali do Kaliforni z Południowego Pacyfiku, idąc tęczowym mostem. Niektórzy, idąc po moście, spojrzeli w dół, zakręciło im się w głowie i spadli do wody, stając się delfinami (w delfiny zamieniła ich Bogini chroniąca tego plemienia.)

1DeMares, R., Dolphins, Myths & Transformation, p. 66

Aborygeni to jedna z najstarszych rdzennych kultur na Ziemi. W niektórych aborygeńskich plemionach tradycja mówi o wspólnych przodkach ludzi i delfinów. Aborygeni ci wierzą w transmigracje duszy między człowiekiem a delfinem.

Np. lud Arakwal z Byron Bay nazywa delfina Wajung. Mówią: „Delfin butlonosy jest ważnym totemem dla naszego ludu, zwłaszcza naszych kobiet. Wajung przekazuje nam wiadomości o relacjach pomiędzy członkami naszego klanu, o naszych przodkach i przeszłości, a także o konkretnych miejscach w naszym Kraju. Mamy historie o naszych ludziach i delfinach komunikujących się i łączących ze sobą, w tym o wspólnym łowieniu ryb, dzieleniu się zasobami oceanu i zabawie na płyciznach.”1 Także, „delfin jest zwierzęciem bardzo świętym dla ludu Kombumerri”.2

W kulturze hawajskiej delfiny, czyli „Nai’a”, uważane są za przodków, czyli Aumakua. Są postrzegane jako przewodnicy, jako most łączący ludzkość i Boskość. Nai’a to oceaniczne plemię, posiadające równe prawa z ludźmi. Mahimahi, inna nazwa delfina w języku hawajskim, oznacza bardzo silny.

1https://www.abc.net.au/local/audio/2012/05/25/3549164.htm

2https://arakwal.com.au/glossary/wajung/

W kulturze hawajskiej delfiny, czyli „Nai’a”, mają ogromne znaczenie, ucieleśniają mądrość, ochronę i duchowe przewodnictwo. Te wzniosłe stworzenia są powszechnie rozpoznawane w hawajskiej mitologii i folklorze, często reprezentując pomost między światem ludzkim a boskim. Hawajczycy od dawna kochają i szanują delfiny, postrzegając je nie jako zwykłe zwierzęta, ale jako święte istoty posiadające manę, czyli energię duchową. Ten głęboko zakorzeniony w kulturze hawajskiej szacunek dla delfinów podkreśla wzajemne powiązania między ludźmi i naturą, co jest podstawową zasadą kształtującą hawajski światopogląd.”1 Delfiny odgrywają ważną rolę w wielu hawajskich opowieściach ludowych i legendach, symbolizując zarówno mądrość, jak i ochronę. Delfiny pojawiają się także w hawajskich pieśniach o stworzeniu.

Delfin pojawia się w wersie 138 hawajskiej pieśni stworzenia:

Hanau ka i‘a, hanau ka Nai‘a i ke kai la holo

1https://www.hawaiiactivities.com/travelguide/significance-of-dolphins/

(Born is the l‘a [fish], born the Nai‘a [dolphin] in the sea there swimming)

Jedna z popularnych opowieści opowiada o grupie delfinów przemienionych z ludzi, które mają na zawsze żyć w morzu i prowadzić zagubionych rybaków w bezpieczne miejsce. Zatoka Kealakekua, znana jako Ścieżka Bogów, jest szczególnie istotna, a lokalny folklor przedstawia ją jako raj dla delfinów stróżujących.

Delfiny na Hawajach to coś więcej niż tylko ssaki wodne; reprezentują ducha Aloha – kluczową zasadę kultury hawajskiej. Słowo „Aloha” uosabia miłość, pokój, współczucie i wzajemne zrozumienie. Delfiny swoją zabawną naturą i zachowaniami społecznymi odzwierciedlają te zasady. Ich obecność w wodach wokół wysp przypomina o znaczeniu miłości, jedności i harmonii – czyli samej esencji ducha Aloha. Tak jak delfiny żyją w zwartych grupach, tak Hawajczycy cenią silne więzi w swoich społecznościach.”1

„Delfini ludzie” to projekt, mający na celu zebranie relacji ludzi z całego świata, którzy najczęściej już od dziecka odczuwają silną więź z delfinami i wielorybami, niezależnie od miejsca, w którym mieszkają- czasami nie mając nawet kontaktu z oceanem. Rodzą się na całym świecie, a delfiny odwiedzają ich m.in. w snach. Książka połączy ich historie z mitologiami i historiami ludów rdzennych, gdzie walenie uważane są za przodków i członków plemienia.

Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie o cel istnienia delfinów i delfinich ludzi szczególnie w tym momencie galaktycznej historii.

1https://www.hawaiiactivities.com/travelguide/significance-of-dolphins/

Ula Klimko– filolog-kognitywista, studenta Psychologii zwierząt, skupiająca się na istotach samoświadomych (człowiek, walenie, naczelne i słonie). Bada antropologiczne, psychologiczne, ale przede wszystkim duchowe znaczenie relacji między człowiekiem a waleniami, sama doświadczając od dziecka szczególnego kontaktu z tymi niezwykłymi istotami.

Po spotkaniu na swojej drodze innych ludzi, którzy doświadczają podobnych rzeczy, uznała, że zjawisko to kryje w sobie coś nieprzypadkowego i ważnego. Książka zbiera relacje z całego świata i osobiste doświadczenia z nadzieją zachowania ich jako świadectwa dla przyszłych pokoleń, zagrożonych totalną amnezją i zaślepieniem ery technologicznej.