„Podróż Wszechświata” wykład Brian Swimme

Brian Swimme jest wyjątkową postacią. Musiałam go poznać, bowiem jego słowa w formie cytatów dość często widniały w literaturze poświęconej Świadomej Ewolucji i Duchowości Stworzenia. Jego eseje często pojawiały się obok takich nazwisk jak Thomas Berry czy Matthew Fox- z tym pierwszym jeszcze w młodości występował na wspólnych konferencjach poświęconych Głębokiej Ekologii i Świadomej Ewolucji, które zresztą do tej pory są dostępne na YouTube. Brian Swimme zdobył swój doktorat na wydziale matematyki Uniwersytetu w Oregon, gdzie specjalizował się w osobliwościach układów grawitacyjnych.

Jest profesorem filozofii ewolucyjnej w kalifornijskim Instytucie Studiów Integralnych w San Francisco. Jego film „Podróż Kosmosu” wygrał nagrodę Emmy za najlepszy film dokumentalny w Północnej Kalifornii. W prezentowanym filmie Brian przemawia w Talks at Google, gdzie opowiada historię ewoluującego wszechświata, w którego kontekst wpisuje całe stworzenie i człowieka. Próbuje opowiedzieć o dylematach naukowców zastanawiających się nad powodem rozszerzania się wszechświata, aby w końcu dojść do pięknego wniosku:

„Wszechświat jest dokładnie taki, jaki powinien być, byśmy my- ludzie, tu byli” i „To najmniejszy wszechświat, w którym z całą naszą złożonością mogliśmy się zmieścić.”

Zapraszam do obejrzenia wykładu.

Aby włączyć polskie napisy, należy najechać myszką na dolny pasek narzędzi i wcisnąć CC oraz zmienić English na Polish.

Tłumaczenie napisów: Urszula Klimko