Instytut Badań Stanforda (SRI International) – konsorcjum, które powinien znać każdy mieszkaniec Ziemi. Część 1

Jak czytamy w Wikipedii, SRI International to jeden z najbardziej znanych na świecie ośrodków naukowych, założony w 1946 roku jako Stanford Research Center, na uniwersytecie Stanforda. Wikipedia nie podaje już kto założył SRI, a był to Instytut Tavistock for Human Relations (Coleman, 1992, p. 69). W 1977 roku stał się niezależną organizacją typu non-profit, niemającą związków z uniwersytetem. W ciągu pół wieku istnienia SRI uzyskał ok. 10 tys. patentów – instytut prowadzi badania na wielu polach nauki i techniki (także spoza głównych gałęzi nauki, jak paranaukowe badania z dziedziny np. parapsychologii), zarówno samodzielnie, jak i na zamówienie.

Jednym z najbardziej znanych naukowców związanych z instytutem jest Douglas Engelbart, wynalazca myszy komputerowej i jeden z pionierów hipertekstu. Z instytutem związana jest także agencja DARPA – jeden z twórców Internetu. (wikipedia)

SRI pojawia się w wielu miejscach jako ważny gracz w dziedzinie nawet samej ufologii czy też futurologii, dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu „instytutowi” i jego historii. 

Na stronie samego Instytutu czytamy:

„SRI International to niezależny instytut badawczy non-profit z bogatą historią wspierania rządu i przemysłu. Od 75 lat SRI jest liderem w odkrywaniu i projektowaniu przełomowych produktów, technologii i branż – współpracując w różnych dyscyplinach technicznych i naukowych, aby generować prawdziwe innowacje i tworzyć wysoką wartość dla naszych klientów.”

Szczególnie rzuca się w oczy, że SRI wspiera rząd i przemysł. 

SRI zatrudnia ponad 1500 osób, w tym naukowców, inżynierów, technologów, badaczy polityki oraz personel korporacyjny i pomocniczy. Wielu z nich to uznani liderzy w swoich dziedzinach. Siedziba główna znajduje się w Dolinie Krzemowej, istnieje też 19 dodatkowych lokalizacji w USA, plus w Japonii.

Jak chwali się na swojej stronie, Instytut generuje 4600 nowych patentów rocznie, przeprowadza ponad 1000 projektów R&D (Badania i Rozwój) rocznie. Zainwestował $4 mld w ciągu ostatnich 10 lat.

Na swojej stronie Instytut prezentuje także wybrane patenty i wynalazki oraz projekty, np.:

2018 ─ Sonda słoneczna NASA Parker. Obrazy SRI pomagają zrewolucjonizować nasze rozumienie Słońca

2016 ─ MOTOBOT. Pierwszy autonomiczny robot humanoidalny jeżdżący na motocyklu

2007 ─ Sztuczna Inteligencja Siri. Apple przejął nasz produkt uboczny, a iPhone dostał Siri.

2006 ─ Rozpoznawanie tęczówki. Wszystko jest w oczach: Iris on the Move sprawia, że identyfikacja biometryczna staje się powszechną rzeczywistością.

2005 ─ Zaawansowany modułowy niekoherentny radar rozproszony. Nasz oddział AMISR wprowadził relokowalny radar do odczytu zdarzeń atmosferycznych, deszczu, deszczu ze śniegiem lub tsunami.

2018 ─ Sztuczny mięsień. Sztuczne mięśnie ułatwiały pracę przy podnoszeniu ciężarów.

1996 ─ Rozpoznawanie mowy w języku naturalnym. Technologia rozpoznawania mowy przekłada się na wiele udanych projektów ubocznych.

1995 ─ Chirurgia telerobotyczna. Chirurgia mniej inwazyjna. Bardziej stabilne ręce. Więcej zadowolonych pacjentów.

1990 ─ Oprogramowanie o otwartej architekturze. Torują drogę dla systemów rozproszonych.

1990 ─ Wykrywanie włamań do sieci. Mniej cyberataków dla bezpieczniejszego internetu.

1983 ─ Badania atmosferyczne i radar. Zaawansowane urządzenia radarowe pomagają zapewnić bezpieczeństwo USA podczas zimnej wojny.

1969 ─ ARPANET. Pomogliśmy wymyślić ARPANET. Możesz go znać jako Internet.

1968 ─ Mysz komputerowa i komputery interaktywne. Twoja mysz. Nasz „Wskaźnik pozycji X-Y dla systemu wyświetlania”. Na szczęście wygrała Mysz.

1966 ─ Modem akustyczny. Naukowcy z SRI dokonali ogromnych ulepszeń w modemie sprzężonym akustycznie, który został wynaleziony w innym miejscu na początku lat sześćdziesiątych.

1966 ─ Robot Shakey. Nasz robot był tak samoświadomy, że prawie nie musieliśmy mu mówić, że nazywa się Shakey.

1963 ─ Wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Wyświetlacze LCD zmieniły sposób wyświetlania informacji na ekranie.

 

Obszary ekspertyzy Instytutu obejmują:

Zaawansowane systemy obrazowania („Zaawansowane rozwiązania obrazowania SRI sprostają najbardziej wymagającym warunkom na ziemi i poza nią. Od projektu po produkcję, opracowujemy i wdrażamy złożone urządzenia do obrazowania dla przestrzeni kosmicznej, obrazowania naukowego, zastosowań komercyjnych, spektroskopii i nie tylko.”)

Sztuczną Inteligencję („Centrum sztucznej inteligencji SRI rozwija najbardziej krytyczne obszary sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Opracowujemy metody budowania inteligentnych systemów, które uczą się, postrzegają i wchodzą w interakcję ze światem, zarówno autonomicznie, jak i we współpracy z człowiekiem.”)

Biomedyczne usługi badawczo-rozwojowe („SRI Biosciences zapewnia badania i usługi, które obejmują wszystkie etapy odkrywania leków i diagnostyki oraz rozwoju nieklinicznego, prowadzącego do badań klinicznych na ludziach, a ostatecznie do wprowadzenia na rynek.”)

Nauki biomedyczne („SRI Biosciences dostarcza leki, diagnostykę i urządzenia nowej generacji, które rozwiązują niezaspokojone potrzeby medyczne. Współpracujemy z partnerami, aby opracować transformacyjne podejścia i platformy dla najtrudniejszych problemów terapeutycznych.”)

Wizję komputerową („SRI przesuwa granice wizji komputerowej, aby umożliwić maszynom widzenie, rozumienie i zapamiętywanie. Nasze kompleksowe technologie przetwarzania wideo i przetwarzania obrazu sprawiają, że widzenie komputerowe działa w świecie rzeczywistym w zastosowaniach obejmujących robotykę, pojazdy i systemy noszone przez ludzi.”)

Metody cyber i formalne („SRI buduje, ocenia i chroni kluczowe systemy komputerowe, które wpływają na całe nasze życie. Badamy logiczne podstawy skalowalnych systemów wykraczające poza zakres tradycyjnych testów lub symulacji oraz tworzymy i stosujemy narzędzia wysokiego poziomu do rygorystycznej analizy mechanicznej.”)

Edukację i naukę („SRI Education zmniejsza bariery i optymalizuje wyniki dla uczniów w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Współpracujemy z partnerami w celu poprawy nauczania, polityki edukacyjnej i uczenia się studentów.”)

Strategię i projektowanie innowacji („W SRI innowacja to coś więcej niż wielkie idee — oznacza stosowanie najnowocześniejszych koncepcji w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb. Pomagamy rozwijać systemy wspierające innowacyjność i technologię oraz stosujemy metodologie, które generują bardziej kreatywne rozwiązania trudnych problemów.”)

Bezpieczeństwo narodowe („SRI wzmacnia technologie nowej generacji, aby wzmocnić obronę i pomóc chronić bezpieczeństwo narodowe. Dostarczamy systemy, sprzęt i oprogramowanie, na których ludzie muszą polegać w najtrudniejszych warunkach.”

Oceany i kosmos („SRI pomaga naukowcom badać oceany, górną warstwę atmosfery i przestrzeń kosmiczną. Od gotowych do misji aparatów do obrazowania przestrzeni kosmicznej po zaawansowane czujniki do środowisk morskich, tworzymy narzędzia i systemy, które rzucają światło na te ostateczne granice”.)

QED-C (Misją QED-C jest umożliwienie i rozwój silnego komercyjnego przemysłu opartego na technologii kwantowej i związanego z nim łańcucha dostaw w Stanach Zjednoczonych)

Technologię kwantową (Od ponad dwóch dekad SRI opracowuje precyzyjne czujniki kwantowe, aby umożliwić systemy wykrywania i komunikacji nowej generacji, od zegarów w skali chipowej po systemy czujników oparte na zimnym atomie, a także opracowuje zaawansowaną technologię integracji potrzebną do przeniesienia tych czujników z laboratorium)

Robotykę, czujniki i urządzenia (Od chirurgii robotycznej po roboty w kosmosie, SRI napędza najnowocześniejszą robotykę do tworzenia inteligentnych systemów, które potrafią wyczuwać, myśleć i działać. Zespoły badawczo-rozwojowe w SRI przyspieszają czas tworzenia nowych autonomicznych możliwości, innowacyjnych komponentów i pierwszych w swoim rodzaju prototypów)

Mowę i naturalny język (Ludzki głos to potężne narzędzie. Technologie mowy i języka SRI nie tylko pozwalają nam na bardziej naturalną interakcję z aplikacjami komputerowymi, ale także dostarczają bogactwa praktycznych informacji o naszych intencjach, zdrowiu i stanie emocjonalnym)

Przedsięwzięcia i licencje („SRI Ventures inwestuje w wielkie idee, które tworzą zmieniające świat przedsiębiorstwa, które sprawiają, że ludzie są bezpieczni, zdrowsi i bardziej produktywni. Inwestujemy gotówkę, wnosimy zaawansowane IP i przekazujemy technologię przedsiębiorcom” ─ pisze na swojej stronie Instytut)

Testy i pomiar wideo („Kompleksowe narzędzia testowe SRI Sarnoff wychwytują i identyfikują błędy w całym cyfrowym łańcuchu sygnałowym. Nasz zestaw wzorców i strumieni bitów, zbudowany na pięćdziesięciu latach doświadczeń w zakresie transmisji wideo, zapewnia interoperacyjność i cyfrową jakość wideo na każdym etapie, od preprodukcji po konsumpcję.”)

Zakres działalności Instytutu mówi sam za siebie.

Jednak na stronie Instytutu możemy poznać tylko oficjalną wersję dla opinii publicznej. By dowiedzieć się trochę więcej i poznać tajemnice SRI, sięgnęłam do książki Dr. Johna Colemana „Conspirators’ Hierarchy: The Story of the Committee of 300” (Hierarchia Konspiratorów: Historia Komitetu 300). 

Dr. Coleman opisuje instytucje w Stanach Zjednoczonych powiązane z Instytutem Tavistock, wśród których jest właśnie SRI.

Jesse Hobson, pierwszy dyrektor Instytutu Badawczego Stanforda, w swoim przemówieniu z 1952 r. wyraził się jasno, według jakich wytycznych instytut ma się rozwijać. Stanford można określić jako jeden z „klejnotów” w Koronie Tavistocku, w jego władzy nad Stanami Zjednoczonymi. Został ufundowany w 1946 r., natychmiast po zakończeniu II WŚ. Jego dyrektorem był Charles A. Anderson, a główny obszar działalności obejmował badania nad kontrolą umysłu i „naukami przyszłości”. Pod parasolem Stanforda znajdowała się Fundacja Charlesa F. Ketteringa, która wypuściła opracowanie Changing Images of Man (Zmienny Obraz Człowieka), na której to książce opiera się Konspiracja Ery Wodnika.

Niektórzy z głównych klientów i kontrahentów Stanforda na początku byli z obszaru obronności, ale wraz z rozwojem Stanforda rozszerzała się również jego oferta badań i działalności, stopniowo obejmując np.:

Zastosowanie Nauk Behawioralnych do Zarządzania Badaniami

Biuro Nauki i Technologii

Program Analityki Biznesowej SRI

Departament Obrony USA, Dyrekcja Badań i Inżynierii Obronnej

Departament Obrony USA, Biuro Badań Przestrzeni Kosmicznej

Usług Stanforda szukały takie korporacje jak Fargo Bank, Bechtel Corporation, Hewlett Packard, Bank of America, McDonnell-Douglas Cororation, BLyth, Eastman Dillon i TRW Company. Jednym z bardziej tajnych projektów Stanforda była rozległa praca nad bronią chemiczną i bakteriologiczną (w skrócie CAB). (Coleman, 1992, p. 238)

Instytut Stanforda łączy co najmniej 200 mniejszych think-tanków (tutaj zwracam uwagę, że książka Colemana pochodzi z 1992 r.), które skrupulatnie badają i skanują praktycznie każdy aspekt życia w Ameryce. Coleman pisze: „Znane jest to jako sieć ARPA i reprezentuje pojawienie się prawdopodobnie najbardziej dalekosiężnego wysiłku kontrolowania otoczenia każdej jednostki w kraju. Obecnie komputery Stanforda są połączone z 2500 „siostrzanymi” konsolami badawczymi, włączając CIA (Centralna Agencję Wywiadowczą), Laboratoria Bell Telephone, Wywiad Armi USA, Biuro Wywiadu Marynarki Wojennej (ONI, Office of Naval Intelligence), korporację RAND, uniwersytet MIT, Harvard i UCLA. Stanford gra kluczową rolę jako „biblioteka”, katalogując całą dokumentację ARPA.” (Coleman, 1992, p. 239)

Coleman kontynuuje:

„‘Inne agencje’ ─ i każdy może użyć tu swojej wyobraźni, o jakie agencje chodzi ─ maja pozwolenie, by przeszukiwać „bibliotekę” SRI w poszukiwaniu kluczowych słów, fraz, przeszukiwać źródła i uaktualniać swoje własne dane. Np. Pentagon rozlegle używa najważniejszych kartotek SRI i nie podlega raczej wątpliwości, że tak samo robią inne amerykańskie agencje rządowe. Problemy „dowodzenia” Pentagonu są rozwiązywane przez Stanford.” (Coleman, 1992, p. 239)

Dr. John Coleman konkluduje, że choć wiele z tych działalności używanych jest w odniesieniu do armii i broni, nie mamy żadnej gwarancji, że działania te nie mają cywilnego zastosowania ─ zresztą dowody na to przedstawia w innej części książki, a ja przestawię je w drugiej części tego artykułu.

Szokujące może wydać się to, że SRI nie pracuje w zasadzie dla jakiejś jednej, określonej strony ─ wykona zadania dla każdego, kto zaoferuje odpowiednia sumę pieniędzy. Jak pisze Coleman: „Stanford znany jest z tego, że chętny jest zrobić cokolwiek dla kogokolwiek, i osobiście wierzę, że jeśli kiedykolwiek działania SRI zostałyby w pełni naświetlone, wrogość ludzi wynikająca z poznania rewelacji, czym właściwie się zajmuje, prawdopodobnie zmusiłaby SRI do zamknięcia.” (Coleman, 1992, p. 239)

 

Urszula Klimko

Źródła:

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/SRI_International

Strona www SRI:  https://www.sri.com

Dr. J. Coleman, Conspirators’ Hierarchy: The Story of the Committee of 300, Bridger House Publishers, Inc., 1992, Hayden  

Otagowano:

Dodaj komentarz