Dlaczego obecna cywilizacja zwróciła się w stronę Sztucznej Inteligencji (AI)?

Ponieważ coraz mniej rozwijaliśmy swoje człowieczeństwo – popadliśmy w rutynę, w nieznośną nudę… Nuda życia codziennego, nuda instytucji i administracji, nuda kulturowa.

Ludzie stali się nudni i nudne ich ścieżki…

Nie musiało tak być.

Zło posługuje się metodą „zastępowania”, pisze o tym Nicanor Perlas… Zło wykorzystuje to teraz głównie pod postacią AI.

Technologia Wirtualnej Rzeczywistości jest zamiennikiem naszej umiejętności aktywnej imaginacji. Gdy to tracimy, tracimy też zdolność kochania, a dalej budowy społeczeństw opartych na zaufaniu.

Epistemologia… nauka nauk- opisuje proces, w jaki sposób człowiek dochodzi do jakiejś wiedzy. Wszelka wiedza powstaje w wyniku dwóch umiejętności człowieka:

  • umiejętności obiektywnej obserwacji (wewnętrznej i zewnętrznej), powstają spostrzeżenia i zostają ustalone fakty (Dane); wewnętrzne obserwacje to umiejętność czucia i myślenia, włączając pamięć i obrazy mentalne (ostatnio zapytałam syna, czy gdy gra w gry, to widzi coś w swojej głowie- odpowiedział: „nie…”; a gdy czytasz książki, to widzisz? Odpowiedź: „tak…”);
  • umiejętność wysnucia sensu z Danych, ustanowienie odpowiednich relacji między Danymi opartych na tym, co rzeczywiście ma miejsce w Naturze i w wewnętrznym życiu ludzkiej istoty. To umiejętność Żywego Myślenia (za R. Steinerem)(nie jest to to samo, co myśl; Żywe Myślenie to proces, a myśl to produkt Żywego Myślenia)

Właśnie teraz jako cywilizacja jesteśmy pozbawiani Żywego Myślenia!

To się dzieje teraz. Ilu ludzi to zauważa?…

Sztuczna Inteligencja i technologia zamienia teraz nasze Dane i podstawia pod nie swoje „Wielkie Dane” (Big Data), a nasze myślenie zastępuje algorytmami.

Już nie człowiek dokonuje myślenia i poznawania, lecz AI swoimi superkomputerami i algorytmami- człowiek i jego cała cywilizacja ma się dostosować.

Całe życie uciekałam od bycia nauczycielem, choć nim właśnie ciągle byłam – ciągle lądowałam w jakiejś szkole, publicznej czy prywatnej. Być może to prawda, że nie można uciec przed przeznaczeniem… Luczis, nauczyciel Tantry, kiedyś został zapytany, jak poznać nasze przeznaczenie – odpowiedział wtedy, że to jest mniej więcej to, co ciągle do ciebie wraca i co niejako robisz.

Michael Meade, psycholog jungowski pracujący z ludami rdzennymi i „trudną młodzieżą”  mówi (powtarzając to zresztą za Rilkem), że to, co nas najbardziej rani, ma dla nas najwięcej darów i tam tkwi ścieżka naszego przeznaczenia.  

Edukacja dzieci i młodzieży zawsze mnie raniła… Ale zawsze tam tkwiłam.

Teraz rani mnie to, co się dzieje na świecie w związku z AI.

Może dlatego zostajemy w tym, co nas rani- właśnie dlatego, że tam nasza ścieżka, ścieżka zmiany, ewolucji wszechświata, może właśnie tam jesteśmy POTRZEBNI. Mogłabym uciec tam, gdzie nie ma rany – do delfinów, zaszyć się z nimi gdzieś na końcu świata. Ale może nie o to chodzi w naszym krótkim pobycie na tym ziemskim padole?

Nicanor Perlas pisze tak: ”Dlaczego ludzkość sięga po sztuczną inteligencję? Dzieje się tak, ponieważ umiejętność dostępu do wyższych rzeczywistości i mądrości poprzez kognitywną intuicję, Imaginacji, Inspiracji, duchowej Intuicji, wyższych ewolucyjnych etapów ludzkiego poznania świadomego udziału w rzeczywistości wyschły w całej masie ludzkości, która teraz topi się w oceanie kultury materialistycznej, która ją pochłonęła.”

Siedzę teraz tu i piszę ten artykuł, bo świat za oknem stał się płaski i nieznośnie nudny – zniknął duch społeczności, a powstałą po nim otchłań zapełnia sztuczny świat technologii, pewników, administracyjnych decyzji, powinności względem rządu, cieniactwa, infantylności dorosłych (tę znoszę szczególnie źle), powierzchowności, a od pewnego czasu także jakiejś szczególnej formy lelactwa i zdziecinnienia (która objawia się wyśmiewaniem ludzi inteligentnych, wyśmiewaniem lub nawet szyderstwem). Poruszanie tematów egzystencjalnych, o których kiedyś pisano poematy, dziś spotyka się z durnowatą miną i dziecinnym uśmieszkiem (próbowałam nie raz zacząć głębszą rozmowę na jakiś temat w pokoju nauczycielskim, gdy jeszcze pracowałam w szkole – niestety, efekt tych prób jest powodem wyciągniętych przeze mnie powyżej smutnych obserwacji).

Myślę i czuję, że nadchodzi jednak inny świat – świat, który stworzymy my, znudzeni tą nudą i płytkością dzisiejszej cywilizacji.

Wiem też, że młodzież pójdzie za nami – widzę to teraz, bo nadal mam z nimi kontakt ucząc ich od czasu do czasu, widzę, jak cieszą się, gdy wchodzimy na pewne tematy, czasami mówią: „ale Pani jest niesamowita!” My dorośli musimy stać się niesamowici, musimy być niesamowici, by młode pokolenie chciało na nas spojrzeć i z nami się „prowadzać”. Na razie nuda i spłycenie sposobu, w jaki dorośli na co dzień funkcjonują sprawiły, że bardziej niesamowity i fascynujący jest sztuczny świat oferowany przez AI.

Młode pokolenie potrzebuje Prawdziwych Ludzi, a nie AI.

Urszula Klimko

Źródła:

Nicanor Perlas, Humanity’s Last Stand, Temple Lodge 2018

Rudolf Steiner, Filozofia Wolności

 

1 komentarz

  • Ula -wszystko to prawdziwe co napisałaś i jednoczesnie smutne. Ludzie zatracają swoje człowieczeństwo daliśmy się wsadzić jakieś sztuczne nieprzyjazne schematy , procedury które są więzieniem dla naszych dusz .
    Ja natomiast coraz gorzej znoszę spotkania z dorosłymi już dziećmi ,które co chwile zerkają na swoje smartfony jakby tamten wirtualny świat był ważniejszy od naszego spotkania w realu. Sztuczny świat technologii nie pozwala ignorować wiadomosci na Fb lub innym komunikatorze ,ale „tu i teraz” choć nie da się tego zatrzymać czy włączyc pauzy- musi zaczekać w kolejce …..Wszelkie technologie popsuły relacje międzyludzkie a młodzież została wessana do sztucznie wykreowanego świata .

Dodaj komentarz